Szociális szolgáltatások osztálya

Tevékenységi köre:

A társadalmi kirekesztés megelőzését és a betagozódás elősegítését célzó szociális intézkedések biztosítása és fejlesztése.

A területet érintő intézkedések:

Monitorizálás, statisztikai elemzés;

Stratégiák, programok kidolgozása;

A területen működő civil szervezetekkel való együttműködés;

Közkapcsolat;

Szükséghelyzetek felmérése;

Beavatkozás sürgősségi-, elhanyagolási-, emberkereskedelem-, vagy más visszaéléses esetekben;

Gyermekvédelem;

A szociális szolgáltatások kiértékelése.

Ügyfélfogadás

Hétfő-Csütörtök: 8-13

Szociális juttatások osztálya

Általános célkitűzése: Megelőzni a kirekesztést és elősegíteni az előbbi helyzetben lévő személyek betagozódását azáltal, hogy a szükséghelyzeteket azonosítják és a lehetséges juttatásokat folyósítják ezen személyek és családok számára.

Az általános célkitűzés a következő tevékenységek által valósul meg:

Kapcsolattartás az ügyfelekkel – ügyfélfogadás;

A szükséghelyzetek felmérése;

A helyzetnek megfelelő juttatások megállapítása;

Megfelelő intézkedések foganatosítása, a juttatások megítélésének érdekében;

A megítélt juttatások feltételeinek monitorizálása.

Ügyfélfogadás

Hétfő - Csütörtök: 8-13 óra

Nappali foglalkoztató központ 65 év fölötti időseknek, minden hétköznap, az Orbán Balázs u. 100 sz. alatt.

Veszélyeztetett helyzetben lévő gyerek és felnőtt személyek utánkövetése.

Közép- és hosszabb távon történő beavatkozási tervek kidolgozása, statisztikai adatok és trendek elemzése által, valamint a meglévő stratégiák korrekciója a folyamatok követése által.

Polgármesteri Hivatal, Városháza tér 5 sz.

1. iroda: szociális segélyek, fogyatékossági besoroláshoz szükséges iratcsomó összeállítása

3. iroda: gyermeknevelési szabadság, gyermekpénz, gyámhatósági ügyintézés, gyermekvédelmi intézkedések

Hétfő-Csütörtök: 8-13 óra között

Munkánk során segítséget nyújtunk a gyermekek törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, a szülői kötelességek teljesítéséhez. Gondoskodunk a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséről és megszüntetéséről, a hiányzó szülői gondoskodás pótlásáról. Veszélyeztetett és elhagyott gyerekeket nyilvántartásba vétele és intézkedés az elhelyezésüket és nevelésüket illetően - családi elhelyezés, gyermekvédelmi rendszerbe beutalás, anyaotthonba helyezes.

A szülő külföldön való munkavállalása idejére a szülői jogköröket, bírósági határozattal, ideiglenesen átruházzák, egy a gyerekhez közelálló személyre. Az átruházásához szükséges dokumentáció összeállítása és a bíróságra való letevése, az eset után követése, indokolt esetben kéthavonta újra látogatása és környezettanulmány készítése.

Védelmi terv kitöltése és alkalmazása veszélyeztetett gyerek esetében.

Szociális szolgáltatásokra vonatkozó kérések regisztrálása, előfelmérések, jóváhagyások előkészítése, a finanszírozott szolgáltatások elszámolásának követése, folyamatos kommunikáció a szolgáltatókkal.

A szociális szolgáltatások éves szerződtetése a városban elérhető civil szolgáltatók bevonásával.


A Tábor utca 3B/2 szám alatt működik a Családsegítő központ ahol, szakemberek (szociális munkás, pszichológus, mentálhigiénés szakember) segítségével támogatást nyújtunk lelki, szociális, nevelési problémákban, szükség szerint akár többalkalmas konzultációk során:

· a különböző gondokkal küzdő vagy válsághelyzetben levő személyek és családok segítése, konzultációja által;

· családi, párkapcsolati-/szülő-gyermek kapcsolati feszültségek kezelésével;

· nevelési tanácsadással;

· igény szerinti mentálhigiénés foglalkozással – iskolákban (alkohol-, drog prevenció, szexuális felvilágosítás);

· magánszemélyek és a különböző intézmények közötti kapcsolatteremtéssel.

Bejelentkezni/időpontot egyeztetni lehet a fogadóórák alkalmával: hétfőn 11-13, szerdán 14-16, pénteken 9-11 órák között vagy hétköznapokon a Hivatal működése idején, a 0743-229564-es telefonszámon.

Munkánk során segítséget nyújtunk a gyermekek törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, a szülői kötelességek teljesítéséhez, gondoskodunk a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséről és megszüntetéséről, a hiányzó szülői gondoskodás pótlásáról, továbbá intézkedéseinkkel védjük és biztosítjuk a cselekvőképtelen, vagy korlátozottan cselekvőképes nagykorúak személyi és vagyoni érdekeit.

Szociális juttatások nyilvántartásának és kifizetésének részlege

Biztosítja a vonatkozó törvénykezés alkalmazását, ami a szociális juttatásokat illeti; A szociális juttatásokról döntő rendelkezéseket – megítélés/megvonás, módosítás/felfüggesztés/megszüntetés/visszaállítás – megalkotja és előterjeszti jóváhagyásra a polgármesternek; A jóváhagyott rendelkezéseket kiközli az érintetteknek, a törvénynek megfelelően; Követi és felelősséget vállal a juttatások kedvezményezettjeinek törvényes jogosultságáért; Helyszínen ellenőrzi a sürgősségi segély jogosultságát és összeállítja a jóváhagyáshoz szükséges környezettanulmányt, valamint az indoklásához szükséges dokumentációt, az érvényben lévő törvénykezésnek megfelelően; Ellenőrzi a szociális juttatások feltételeinek törvényes betartását, a törvény által előírt-, esetenként a helyi határozatokban foglalt eljárásoknak megfelelően, majd összeállítja a szükséges dokumentációt ahhoz, hogy az adott juttatás megalapozott legyen; A nehéz helyzetben lévő székelyudvarhelyi személyek élelmezésének (szociális kantin rendszerű) biztosításához, a megfelelő törvényi rendelkezéseket érvényesíti; A törvény értelmében intézkedik a hozzátartózók nélküli, beazonosítatlan holtestek elhantolása tekintetében; Kezeli a kedvezményeztettek adatait és a rájuk vonatkozó információkat; A kedvezményezettek számára, szükség szerint, komplex felmérést kezdeményez és elősegíti a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférését;  Begyűjti a havi kéréseket és továbbítja őket a Megyei Kifizetési és Szociális Ellenőrző Hivatalnak; Környezettanulmányokat végez az érvényben lévő törvénykezésnek megfelelően;

Gyermeknevelési támogatás és ösztönző

A gyermeknevelési támogatás és ösztönző szabályozása a 111/2010-es Sürgősségi Kormányrendelet által történik. Azon személyek, akik teljesítik a törvény által előírt jövedelem megvalósítást (a gyermek születése előtti két év alatt 12 havi adózott jövedelmet valósítottak meg vagy ennek megfelelő helyzetben voltak), részesülhetnek a következő juttatásokban:

  • Gyermeknevelési szabadság és havi juttatás, a gyermek 2 éves koráig, azaz 3 éves koráig, a fogyatékkal élő gyermek esetében;
  • Azon személyek, akik jogosultak lennének a gyermeknevelési szabadságra, de a fent említett időszakban adózott jövedelmet valósítanak meg, jogosultak az ösztönző támogatásra

Minimális beilleszkedési jövedelem

Mi az a minimális beilleszkedési jövedelem (venit minim de incluziune/VMI)? A VMI egy szociális segélyprogram, amelynek célja, hogy segítsen a kiszolgáltatott helyzetű személyeknek és családoknak leküzdeni a pénzügyi nehézségeket és javítani az életkörülményeiken. Ez egy 2024 januárjától nyújtott szociális támogatás, amelyet a minimális beilleszkedési jövedelemről szóló 196/2016. sz. törvény szabályoz, és két összetevőből áll:

a. Beilleszkedési támogatás: Célja az elszegényedés, valamint a társadalmi kirekesztődés megelőzése vagy leküzdése. Ez a támogatási forma a korábbi, „garantált minimumjövedelem (VMG)” címen nyújtott szociális segélyt váltotta fel. Csatolt jogosultságok: egészségügyi biztosítás, természeti katasztrófák esetére biztosítás; kiszolgáltatott fogyasztók számára nyújtott támogatások – pl. fűtéspótlék, stb; a munkavállalás elősegítése – pl. a segélyben részesülő személyeket, akik időközben munnkát vállalnak legalább két éves munkaszerződéssel, további pénzügyi ösztönzőkkel támogatják, a munkából származó jövedelmen túl, további fél éves futamidővel. A beilleszkedéshez szükséges minimális jövedelem összegét a család méretének megfelelő minimális jövedelem és a kérelmezést megelőző hónapban megvalósított nettó jövedelme közötti különbségként állapítják meg.

b. A gyermekes családoknak nyújtott támogatás: A család eltartásában lévő gyermekek jogosultak, bizonyos feltételek mellett, melynek célja a családok támogatása és a gyermeknek a kötelező oktatásban való részvételének ösztönzése. Ez a támogatás az korábbi „családi pótlék”  (ASF) helyébe lépett. A támogatás ezen része a jogosult gyermekek számának függvényében, illetve az egyszülős családok esetében növekszik.

A VMI-juttatások (beilleszkedési támogatás és/vagy a gyermekes családok számára nyújtott támogatás) egyszeri havi kifizetés formájában kerülnek folyósításra. Továbbá, ha Ön VMI-jogosultá válik, automatikusan részesülhet a rendelkezésre álló szociális szolgáltatásokban, a megállapított szükségleteinek megfelelően, a hátrányos helyzet leküzdése érdekében. /files/download/documents/cerere.ajutorVMI.pdf

A VMI-re való jogosultság kizáró feltételei a kérés típus-nyomtatványban is fel vannak tüntetve. /files/download/documents/lista-bunurilor-care-conduc-la-excludere.pdf

Fűtés-támogatás

A 226/2021-es törvény alapján, november és március között a gázzal, villanyárammal, távhővel vagy fával fűtő családok fűtéspótlékban és energia kiegészítőben részesülnek, amennyiben megfelelnek az alábbi követelményeknek:

  • az egy főre eső nettó jövedelem nem haladja meg a 1.386 lejt a családok, és a 2.053 lejt az egyedül élő személyek esetében.
  • a nyugdíjasok esetében az augusztusi nyugdíj összegét kell figyelembe venni!

A jelenleg családi pótlékban, vagy szociális segélyben részesülőknek egy egyszerűsített típuskérést kell kitölteniük. Ez esetben a fűtéstámogatás odaítélésének elbírálása a már leadott igazoló okiratok alapján történik, csak a lakás adás-vételi szerződését vagy bérleti szerződését kell csatolni. A kérés-típus a fent említett VMI-juttatások formanyomtatványa. Részleteket a megadott telefonszámokon és email címeken lehet igényelni.